Türk Eximbank’tan ‘yeşil yatırımlar’a 285 milyon dolar finansman

AA

Türk Eximbank, Asya Altyapı Yatırım Bankası (AIIB) garantisi ve Hazine ve Maliye Bakanlığı karşı garantisi altında 285,7 milyon dolarlık sendikasyon kredisi anlaşması imzaladı.

Türk Eximbank anlaşmasıyla ilgili olarak yapılan açıklamaya göre, ING, Standard Chartered ve Societe Generale’nin katılımıyla imzalanan 10 yıl vadeli kredi; euro ve dolar cinsinden kredi dilimleri ile “first-loss” ve “parri passu” garanti yapılarını içeriyor.

Yeşil yatırımlarına uzun vadeli finansman imkanı

AIIB tarafından bir finans kuruluşuna sağlanan ilk garantili işlem özelliği taşıyan fon kapsamında, ihracatçı firmaların yenilenebilir enerji üretimi ve işletme faaliyetlerinde enerji/su verimliliğine yönelik yeşil yatırımlarına uzun vadeli finansman imkanı sunulacak.

Kadınlar desteklenecek

Ayrıca, faaliyetlerinde kadın çalışan veya kadın yöneticileri destekleyen işletmeler önceliklendirilecek.

“Tamamı yeşil yatırım odaklı ilk borçlanma işlemimiz”

Türk Eximbank Genel Müdürü Ali Güney, açıklama kapsamında şunları kaydetti:

Asya Altyapı Yatırım Bankası’nın garantisinde temin ettiğimiz ve tamamı yeşil yatırım odaklı ilk borçlanma işlemimiz olma özelliği taşıyan bu fonla ihracatçılarımızın yenilenebilir enerji yatırımlarını ve karbon salınımlarının azaltılmasına yönelik yeşil dönüşüm faaliyetlerini destekleyeceğiz.

“Yakın zamanda ek olarak 1,2 milyar dolarlık uzun vadeli finansman sağlanacak”

Söz konusu kredi ve bu kapsamda ek olarak yakın zamanda sağlayacağımız toplam 1,2 milyar dolar tutarında uzun vadeli finansmanla ülkemizin ve ihracatçılarımızın yeşil dönüşümüne verdiğimiz önemi ve desteği bir kez daha vurgulayacağız.

“Türk Eximbank ile ilişkilerimizi güçlendirmekten memnuniyet duymaktayız”

AIIB’nin Yatırım Operasyonları Bankacılık Departmanı Genel Müdürü Najeeb Haider de “ING, Societe Generale ve Standard Chartered Bank’ın işbirliğiyle AIIB’nin garantisinde sağlanan ilk kredi işleminin çığır açan bir başarıyla tamamlandığını değerli iş ortağımız Türk Eximbank ile duyurmaktan mutluluk duyuyoruz.” ifadelerini kullandı.

“Yeşil dönüşüme katkı”

ING Türkiye Genel Müdürü Alper Gökgöz ise bankanın sürdürülebilirlik koordinatörü olarak görev aldığı iş birliğiyle ihracatçıların yeşil dönüşümüne ve daha kapsayıcı bir gelecek hedefine katkı sağlamaktan mutluluk duyduklarını anlattı.

“Sürdürülebilir finansmana erişim olanaklarını artırmaya kararlıyız”

Standard Chartered Global Head of Structured Export Finance Direktörü Faruq Muhammad de en çok ihtiyaç duyulan alanlara yatırım yaparak sürdürülebilir finansmana erişim olanaklarını artırmaya kararlı olduklarını belirterek, şöyle konuştu:

Önemli bir iş ortağımız olan Türk Eximbank ile ilişkilerimizi güçlendirmekten de memnuniyet duymaktayız.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir